تبلیغات
Bodybuilding 7 - تقویت قدرت حجم خالص عضلانی با یک گیاه جادویی
بدنسازی 7

تقویت قدرت حجم خالص عضلانی با یک گیاه جادویی

دوشنبه 17 شهریور 1393 03:42 ب.ظ

نویسنده : ARMAN ARYA
ارسال شده در: تغذیه ورزشکاران و تامین انرژی ، غذاهای مؤثر بر هورمون‌ها ،


http://www.darchinmag.ir/wp-content/uploads/0127.jpg

 

شنبلیله گیاهی است که در مناطق گرمسیر از هندوستان گرفته تا بخشهای مختلف خاورمیانه و شمال افریقا می روید : حاوی انواعی از مواد شبه استروئید گیاهی که مزایای مختلفی برای سلامتی دارند . بسیاری از مطالعات نشان دهنده آثار تنظیم کنندگی آن بر ترشح انسولین و حساسیت سلولها نسبت به انسولین و کاهش سطح قند خون است . همچنین استفاده از مکملهای شنبیله می تواند بطور کارآمدی باعث کاهش سطوح کلسترول نوع بد و افزایش کلسترول مفید شود . گذشته از مزایای چشمگیری که برای سلامتی دارد ، مطالعات بسیاری نشان داده که ساپونینهای استروئیدی موجود در شنبیله باعث ارتقاء آنابولیسم و ریکاوری می شوند .
در مطالعه ای که حدود یک سال پیش نتایج آن در ژورنال جوامع بین  المللی تغذیه ورزشی منتشر شد ، دانشمندان به ارزیابی آثار مصرف مکملهای شنبیله در کنار هشت هفته تمرین بر قدرت و ترکیب بدنی پرداختند . افراد مورد آزمایش شامل ۴۹ مرد سالم و با تجربه بودند که برای ۶ ماه هیچ مکمل تقویت کننده کارایی ورزشی مصرف نکرده بودند.
آنها به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند ، یک گروه ماده بی اثر و گروه دیگر عصاره شنبیله دریافت کردند ( ۵۰۰میلی گرم در روز در یک دز مصرف (  و در طول هشت هفته آزمایش ، تغییری هم در رژیم غذایی آنها اعمال نشد . افراد چهار بار در هفته تمرین کردند ( دوجلسه تمرین روی بالاتنه و دو جلسه تمرین روی پایین تنه ) تحت نظارت کارشناسان تمرین . همه افراد تحت مطالعه ، از جهت ترکیب بدنی ، قدرت بیشته ، استقامت عضلانی ، ظرفیت هوازی ، در ابتدای شروع تحقیق ، همچنین پس از گذشت  چهار هفته و سپس هشت هفته از رژیم تمرین و مکمل ذکر شده مورد بررسی قرار گرفتند .
محققان گزارش کردند تمام افراد ، مقدار برابر از تمرینات را در طول زمان تحقیق انجام دادند. اما ، کسانی که عصاره شنبیله دریافت کردند ، ۲ درصد کاهش بیشتری را در چربیهای بدن خود تجربه کردند نسبت به گروهی که ماده بی اثر دریافت کرده بودند که تغییر محسوس در نسبتهای بدنی دیده نشد . نتایج نشان دهنده افزایش توده بدون چربی بدن هم بود. همچنین افزایش چشمگیر قدرت بالاتنه و پایینه تنه در کسانی که از شنبیله استفاده کرده بودند دیده شد . بر خلاف مطالعات منتشر شده پیشین ، محققان شواهدی مبنی بر اثر شنبیله بر سطح هورمونهای موجود در خون نیافتند ( شامل تستسترون، دی هیدروستسترون، استروژن، کورتیزول ، انسولین، لپتین ) ، بنابراین بنظر می رسد نتایج حاصل ارتباط با آثار هورمونی نداشته باشد .

نتیجه گیری نهایی:

بر خلاف بسیاری از مطالعات ، این مورد مستقیماً بر بدنسازان انجام شده ، در واقع روی ورزشکارانی که با وزنه تمرین می کردند با استفاده از مدل تمرین بدنسازان .
حقیقت این است در افرادی که شنبلیله دریافت کردند ، مقدار افزایش قدرت بیشتری مشاهده شد و ترکیب بدنشان نسبت به گروهی که ماده بی اثر دریافت کرده بودند ، ارتقاء یافت . ولی تعجب اینجاست که این یافته ها نتیجه تغییرات هورمونی نبوده . از اینرو تحقیقات بیشتری بر این مکمل قدرتمند مورد نیاز است برای اینکه مکانیزم اثر عصاره شنبلیله بر ارتقاء کارایی ورزشی و ترکیب بدنی مشخص شود.


منبع: 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: تقویت قدرت حجم خالص عضلانی با یک گیاه جادویی ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 17 شهریور 1393 03:49 ب.ظ